Rekolekcje adwentowe z ks. Mirosławem Matusznym w Medjugorie

Chorwacja

DZIEŃ 1

Zbiórka uczestników i wyjazd z Lublina w godzinach porannych. Przejazd w kierunku Bośni i Hercegowiny.

Przyjazd w późnych godzinach wieczornych, obiadokolacja i nocleg w okolicach Jajce w BIH

 

DZIEŃ 2

Śniadanie, czas wolny w Jajce. Przejazd do Sarajewa –  miasta założonego w XV wieku przez Turków Osmańskich w pięknej dolinie rzeki Miljacka. Zwiedzanie zabytkowego centrum miasta, gdzie mieszają się wpływy różnych kultur i religii. Nawiedziemy Katedrę Serca Jezusowego wybudowaną w latach 1884-1889, jako pierwszą rzymskokatolicką świątynię od czasu zburzenia katolickiego kościoła pod koniec XVII w. Katedra reprezentuje styl neogotycki z dwoma wysokimi dzwonnicami po obu stronach wejścia nad którym znajduje się potężna rozeta. Zobaczymy między innymi: plac Bascarsija, meczet cesarski, meczet Gazi Husrev-bega, teatr narodowy, neomauretańską synagogę, bazar – sarajewskie sukiennice oraz Latinski Most – miejsce zamachu na arcyksięcia Ferdynanda. Przejazd na obiadokolację i nocleg do Medjugorie.

 

DZIEŃ 3 6

Śniadanie. Czas poświęcony na codzienne nauki rekolekcyjne – poranne oraz wieczorowe oraz na zwiedzanie i nawiedzanie Sanktuarium Medjugorie oraz wycieczki po okolicy.

Medjugorie – tu szóstce Widzących Matka Boża zaczęła się ukazywać 24 czerwca 1981, w miejscu zwanym Podbrdo. Dni przeznaczone na osobiste refleksje i modlitwy. W kościele św. Jakuba zobaczymy witraże ukazujące sceny z życia Maryi Dziewicy oraz związane z objawieniami. Codzienny udział w Mszy św. Wejście na górę Kriżewac – krzyż z wmurowanymi relikwiami krzyża Jezusa, wzniesiony na pamiątkę 1900. rocznicy męki Jezusowej. Wierni uczestniczą również w procesji różańcowej na Górę Objawień w Podbrdo – miejsce pierwszych objawień, gdzie Matka Boża przekazała Widzącym orędzie pokoju. Od tej pory w miejscu tym gromadzą się pielgrzymi na modlitwie różańcowej. W dzień i w nocy można tu spotkać grupy pielgrzymów idących do miejsca pierwszych objawień. W tym miejscu postawiono figurkę Królowej Pokoju, która została poświęcona 8 września 2001 roku. W 1989 roku przy ścieżce postawiono odlewy z brązu radosnych i bolesnych tajemnic różańca wykonane przez prof. Carmela Puzzla z Florencji. Z prawej strony podnóża Góry Objawień – Podbrdo, znajduje się Niebieski Krzyż. W tym miejscu od 4 lipca 1982 roku, spotyka się grupa modlitewna wizjonera Ivana. Czas pobytu w Sanktuarium owocuje często osobistą przemianą serc pielgrzymów. Dwa razy dziennie udział w naukach rekolekcyjnych. Codzienne śniadania i obiadokolacje, noclegi w Medjugorie.

 

W trakcie pobytu zorganizowane będą wycieczki do pięknych zakątków Bośni i Hercegowiny i Chorwacji:

 

 • Mostar i Wodospady Kravica – przejazd do położonego pięknie w Kotlinie Mostarskiej, na obu brzegach rzeki Neretwy, miasta, którego nazwa pochodzi od słowa mostari, czyli strażnicy mostu. Zwiedzanie zabytkowego centrum. Zobaczymy m.in: wpisany na Listę UNESCO kamienny Stary Most – symbol pojednania Wschodu z Zachodem – zarówno chrześcijaństwa z Islamem, jak i katolickich Chorwatów z prawosławnymi Serbami. Ponadto: meczet Koski Mehmed-Paszy, dom turecki oraz dzielnicę Stara Carsija (tradycyjne warsztaty rzemieślnicze, restauracje z lokalną kuchnią, meczety, z których dobiegają głosy muezinów wzywających do modlitwy). Przejazd do położonych wzdłuż rzeki Trebizat wodospadów Kravica. Rozciągają się na ponad 100 metrach szerokości, a spadek poziomu dochodzi do 25 m. Ze względu na malownicze położenie i krystalicznie czystą wodę, miejsce to jest popularnym kąpieliskiem

 

 • Dubrownik – „Perły Adriatyku”. Stare miasto – jako zespół miejski – w całości zostało wpisane na Listę UNESCO. Na krajobraz architektoniczny starówki składa się m.in.: ponad 20 bastionów i baszt z X-XV w., Pałac Rektorów, Pałac Sponza, archiwum dubrownickie, odwach z wieżą zegarową, gotycki klasztor Franciszkanów, Mala Braća z najstarszą apteką w Europie, gotycki klasztor Dominikanów, barokowy kościół św. Błażeja – patrona Republiki Dubrownickiej, klasztor Klarysek, wielka studnia Onofria i wiele innych zabytkowych budowli.

 

DZIEŃ 7

Śniadanie. Pobyt w Medjugorie – ostatnie chwile przeznaczone na wypoczynek czy zakupy. W godzinach popołudniowych przejazd w kierunku Banja Luka na obiadokolację i nocleg.

 

DZIEŃ 8

Śniadanie, po którym wyjazd w drogę powrotną. Przejazd przez Polskę do Lublina. Zakończenie pielgrzymki.

 

TERMIN: 13 – 20. 12. 2021

CENA:      1280 zł + 160 €

Zapisy: +48604988929, +48607297285, +48691345293

ZAPEWNIAMY:

 • komfortowy przejazd na całej trasie,
 • 7 noclegów z czego 5 w pensjonacie w Medjugorie, pokoje 2-3 os. z łazienkami oraz 2 noclegi tranzytowe w hotelach **/***
 • 7 śniadań, 7 obiadokolacji,
 • opiekę i informację turystyczną pilota,
 • ubezpieczenie KL + Assistance z KL chorób przewlekłych do 20 000 € i NNW do 15000 zł i 10 000 zł w RP
 • opłatę na TFG i TFP
 • wydatki programowe

 

INFO:

 • wyjazd o charakterze pielgrzymkowym z opieka duchową kapłana i możliwością uczestnictwa w Mszach Świętych
 • program jest ramowy i może ulec drobnym zmianom,
 • dokument niezbędny do wyjazdu: dowód osobisty lub paszport,
 • niektóre punkty programy mogą ulec zmianie w zależności od rozwoju sytuacji i wprowadzonych rozporządzeń ws COVID-19,
 • wpłaty: 380 zł przy zapisie, 900 miesiąc przed datą rozpoczęcia pielgrzymki, opłata 160 EUR u pilota pierwszego dnia podróży,
 • Informacje i zapisy z wpłatą złotówkową: Fundacja Pod Damaszkiem, tel. kom: 691 345 293 oraz 604 988 929