PIELGRZYMKA DO NORWEGII – ŚLADAMI ŚWIĘTEGO OLAFA

LILLEHAMMER – TRONDHEIM – STIKLESTAD – DROGA ATLANTYCKA – ALESUND –

GEIRANGERFJORD DROGA ORŁÓW – DROGA TROLLI – FLAM – BERGEN – VORINGFOSSEN –

HARDANGERVIDDA – OSLO

Zapisy: +48604988929, +48 607297285, +48691345293

TERMIN: 29.06-06.07.2022

PROGRAM RAMOWY 8 DNI

DZIEŃ 1

Zbiórka uczestników na lotnisku w Warszawie. Przelot do Oslo. Przejazd do Lillehammer. Spacer po mieście, podczas którego zobaczymy m.in. budynek muzeum sztuki projektu grupy architektonicznej Snøhetta, ratusz, deptak oraz obiekty sportowe zimowych igrzysk olimpijskich z 1994.  Zobaczymy także skansen Maihaugen – ciekawe muzeum nordyckiego budownictwa na otwartym powietrzu, tzw. „norweską wieś w pigułce”. Na terenie skansenu mamy ponad 200 obiektów pochodząc z różnych regionów kraju. Znajdziemy tutaj między innymi budynki mieszkalne, obory, stodoły, stajnie, magazyny, spiżarnie oraz wędzarnie. Do najcenniejszych budowli należy kościół klepkowy oraz szkoła. Cechą charakterystyczną Maihaugen jest przeplatanie się dawnych czasów współczesnością. Spacerując tu natkniemy się również na zabudowania z lat 90. XX wieku oraz zrekonstruowane miasteczko z pocztą, apteką, sklepami i stacją kolejową. Obiadokolacja, po której przejazd na nocleg w kierunku Trondheim.

DZIEŃ 2

Śniadanie. Przejazd do Trondheim, nazywanego do XVI w. Nidaros („ujście rzeki Nid”). Jest to pełne uroku miasto z doskonale zachowanym starym centrum. Dzięki strategicznemu położeniu nad zatoką i przy rozległej żyznej dolinie miasto przez długi czas stanowiło siedzibę władz Norwegii. Spacer po mieście: średniowieczna katedra Nidaros, katolicka Katedrę św. Olafa, XII-wieczny Pałac Arcybiskupi i rynek ze statuą św. Olafa. Ponadto: Stiftsgârden — (Dom Założyciela), królewska rezydencja. Wybudowany w latach 1774—1778, jest największą drewnianą budowlą w Norwegii. Posiada 140 pokoi o łącznej powierzchni 4000 m 2. Czas wolny na starówce. Przejazd na zwiedzanie Stiklestad — miejsca bitwy z 1030 r., w której zginął Olaf Il Haraldsson, usiłujący odzyskać jedność Norwegii. W miejscu śmierci króla, stoi kamienny kościół, w którym wyróżniają się obrazy przedstawiające jego męczeństwo, piękna średniowieczna chrzcielnica z reliefami oraz prawosławna ikona — dar cerkwi w Nowogrodzie, w którym wypędzony przez Knuta Wielkiego król przebywał na banicji.  Powrót do hotelu na obiadokolację i nocleg.

DZIEŃ 3

Śniadanie. Przejazd w miarę odpowiednich warunków pogodowych Drogą Atlantycką, uznawanej za jedną z najpiękniejszych dróg świata. Czas wolny na zdjęcia. Przejazd na zwiedzanie Alesund. Miasteczko zachwyca nie tylko malowniczym położeniem pośród Alp Sunnmore, ale również niezwykle spójną, secesyjną architekturą. Ta wyjątkowa jak na norweskie miasta zabudowa powstała w wyniku pożaru, który w 1904 r. strawił doszczętnie drewnianą osadę handlową. Dzięki wsparciu płynącemu min. od niemieckiego cesarza Wilhelma II miasto udało się dość szybko odbudować. Na ulicach stanęły dopieszczone w każdym szczególe ceglane budynki w stylu art nouveau, dzięki którym Alesund zaliczane jest dziś do prawdziwych secesyjnych perełek. Przejazd na obiadokolację i nocleg.

DZIEŃ 4

Śniadanie. Udamy się nad najbardziej znany norweski fiord — Geirangerfjord, który jest tak głęboki, że mogą tu wpływać pełnomorskie statki. Rejs po fiordzie umożliwi podziwianie niebosiężnych wodospadów i szczytów górskich oraz przyklejonych do urwistych zboczy opuszczonych osad. Po rejsie udamy się na punkt widokowy a następnie przejedziemy Drogą Orłów — niezwykle malowniczą trasą widokową, która ukazuje panoramę fiordu Geiranger. Wjedziemy na płaskowyż o księżycowych krajobrazach, którym dotrzemy do Drogi Trolli, z ostrymi jak brzytwa zakrętami. Przy Trollstigen znajduje się jedyny w Norwegii (prawdopodobnie jedyny na świecie) znak drogowy „Uwaga Trolle”. Powrót do hotelu na obiadokolację i nocleg.

DZIEŃ 5

Śniadanie, po którym przejazd w pobliżu lodowca Jostedalsbreen do Flâm.  Dotrzemy tam pokonując najdłuższy tunel drogowy świata — Laerdalstunnel. Po dotarciu do Flâm przejedziemy słynną na całym świecie linią kolei — Flâmsbana, która wspina się pomiędzy stacją Flâm a górską stacją w Myrdal, pokonując 863 m wysokości na długości niespełna 20 km. Flâmsbana ma na swoim koncie tytuł „najpiękniejszej trasy kolejowej świata”. Powrót nad fiord Sogne, drugi pod względem długości fiord na świecie, najdłuższy w Norwegii i Europie. Fiord zaczyna się około 72 km na północ od Bergen i ciągnie się 203 km w głąb lądu, aż do wsi Skjolden. Szerokość fiordu waha się od 1,5 do 6 km. Najgłębszy punkt fiordu znajduje się 1308 metrów poniżej poziomu morza. Fiord posiada liczne odgałęzienia. Rejs po fiordzie dostarczy nam niezapomnianych wrażeń. Przejazd na obiadokolację i nocleg.

DZIEŃ 6

Śniadanie. Przejazd do Bergen. Zwiedzanie miasta nazywanego.in. najciekawszą część miasta, położoną nad zatoką, zabytkową dzielnicę Bryggen – wpisaną na Listę Światowego Dziedzictwa Kulturowego i Przyrodniczego UNESCO. Składa się ona z kilku kwartałów drewnianych, ściśniętych wąsko domów ustawionych frontem do portowego nabrzeża. Mieściły się tu domy kupieckie Hanzy. Ponadto zobaczymy: słynny targ rybny, kościół św. Krzyża, katedrę. Zobaczymy także twierdzę Bergen – jeden z najlepiej zachowanych kamiennych fortów na terenie Norwegii, powstały w XII wieku (najnowsza część została dobudowana podczas Il wojny światowej). W XIII wieku, kiedy Bergen było stolicą kraju, znajdowała się tu siedziba króla. Ponadto: zwiedzimy wspaniały kościół Najświętszej Marii Panny oraz zdobędziemy jedno z wielu wzgórz w Bergen. Powrót do hotelu na obiadokolację i nocleg.

DZIEŃ 7

Śniadanie. Udamy się pod jeden z najciekawszych wodospadów Norwegii — Voringfossen w Mâbodalen. Ma on 182 metry wysokości, a w ciągu sekundy spada z niego aż 12 ton wody. Znajduje się na rzece Bjoreio. W 2006 roku miejsce uzyskało tytuł największej atrakcji turystycznej w Norwegii. W drodze na płaskowyż Hardanger zobaczymy potężną ścianę tamy Sysen. Następnie wjedziemy na największy płaskowyż kontynentalnej Europy — Hardangervidda, którego bogactwem są między innymi niespotykane u nas zwierzęta i rośliny, takie jak: puchacz śnieżny, pełnik europejski, niezapominajka alpejska, goryczka poIna. Przejazd do Oslo. Znajomość z norweską stolicą rozpoczniemy od spaceru po osobliwym parku rzeźb Gustawa Vigelanda. Następnie spacer reprezentacyjną ulicą Oslo – Karl Johans Gate – przy której zobaczymy między innymi Pałac Królewski, uniwersytet, Teatr Narodowy oraz Parlament. Zobaczymy także ratusz, w którym wręczana jest Pokojowa Nagroda Nobla oraz twierdzę Akershus, gdzie zaczęła się historia miasta. Obiadokolacja i nocleg w Oslo.

DZIEŃ 8

Śniadanie, po którym dalsze zwiedzanie stolicy Norwegii. Udamy się na półwysep Bygdøy – zwany półwyspem muzealnym. Zwiedzimy muzeum statku polarnego Fram oraz muzeum Kon-Tiki, prezentujące eksponaty z niezwykłych wypraw Thora Heyerdahla. Kolejno nawiedzimy katolicką katedrę Św. Olafa. Do cennych zabytków należą tu relikwie króla Olafa, świętego patrona Norwegii. Czas wolny, po którym przejazd na lotnisko, wylot powrotny, zakończenie pielgrzymki.

 

TERMIN: 29.06-06.07.2022

CENA:      4480 ZŁ + 2000 NOK

 

ZAPEWNIAMY:

  • przelot wraz z opłatami lotniskowymi
  • komfortowy przejazd na całej trasie
  • 8 noclegów w hotelach **/*** pokoje 2-os. z łazienkami
  • 8 śniadań, 8 obiadokolacji
  • opiekę i informację turystyczną pilota
  • ubezpieczenie KL+ Assistance wraz z KL chorób przewlekłych do 20 000 € i NNW do 2000 €, do 10 000 zł w RP, opłatę na TFG UWAGI:
  • wyjazd o charakterze pielgrzymkowym z opieką duchową kapłana
  • program jest ramowy i może ulec drobnym zmianom
  • dokument dowód osobisty lub paszport
  • na bilety wstępu do zwiedzanych obiektów, przewodników lokalnych oraz inne wydatki związane z realizacją programu, należy przeznaczyć kwotę 2000 NOK