FILIPPI · AMFIPOLIS · LIDIA · KAVALA · SALONIKI · FILIPPI · VERGINA · VERIA · KALAMBAKA · METEORY · DELFY · OSSIOS LOUKAS · ATENY · KORYNT · MYKENY · NAFPLIO · EPIDAUROS · WYPOCZYNEK NAD MORZEM EGEJSKIM

PROGRAM RAMOWY 9 DNI

DZIEŃ 1 – 25.09

Zbiórka uczestników na lotnisku Warszawa – Modlin. Wylot o godz. 09:30, planowany przylot do Salonik godz. 12:45. Przejazd do Filippi. Idąc śladami Apostoła, obejrzymy podziemne pomieszczenia przy forum identyfikowane jako więzienie św. Pawła i jego towarzysza Sylasa. Zwiedzimy współczesną kaplicę w kształcie baptysterium. Zobaczymy także amfiteatr, Via Ignatia, agorę, bazyliki. Następnie Msza Św. na terenie Lidii. Przejazd do Amfipolis – kolonii ateńskiej z V w. p.n.e. – będziemy mieli okazję podziwiać tamtejszą główną atrakcję turystyczną – monumentalnego lwa, pochodzącego z nagrobka jednego z dowódców armii Aleksandra Wielkiego. Przejazd do Kavali – zwiedzimy starożytne miasto portowe, gdzie św. Paweł postawił pierwsze kroki na kontynencie europejskim. Zobaczymy port, pomnik św. Pawła z mozaiką przedstawiającą Apostoła wstępującego na ląd, twierdzę turecką, akwedukt Sulejmana. Przejazd do hotelu na obiadokolację i nocleg.

DZIEŃ 2 – 26.09

Śniadanie, po którym zwiedzanie Salonik. Zobaczymy Bazylikę św. Demetriusza – patrona miasta. Ponadto obejrzymy Rotundę, Łuk Galeriusza – jeden z bardziej charakterystycznych zabytków Salonik, Białą Wieżę oraz łaźnie tureckie. Kolejno udamy się do Werginy – stanowiska archeologicznego wpisanego na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO, w której zachowały się ruiny starożytnego Ajgaj – najstarszej stolicy starożytnej Macedonii; a także do Verii – starożytnej Berei. Zwiedzanie bizantyjskich świątyń. Msza św. Przejazd na obiadokolację i nocleg w okolice Kalambaki.

DZIEŃ 3 – 27.09

Śniadanie, po którym przejazd do Kalambaki, gdzie zwiedzimy dwa z sześciu czynnych, prawosławnych, średniowiecznych „wiszących klasztorów” klasztor męski – Wielkiego Meteora założony w 1336 roku przez św. Atanazego oraz klasztor żeński

Agios Stefanos, założony w XIV wieku. Wizyta w pracowni tradycyjnego wyrobu ikon, gdzie poznamy proces ich powstawania. Możliwość zakupu ikon, jak i innych pamiątek greckich. Przejazd na obiadokolację i nocleg w okolicach Delf.

DZIEŃ 4 – 28.09

Śniadanie, po którym udamy się na zwiedzanie Delf. Zobaczymy m.in centrum kultu Apolla, a także inne bezcenne dzieła świata antycznego. Przejazd do pobliskiego Ossios Loukas. Nawiedzimy jeden z najwspanialszych zabytków średniowiecznej Grecji – klasztor św. Łukasza. Przejazd na obiadokolację i nocleg do Aten lub okolicy

DZIEŃ 5 – 29.09

Śniadanie. Nawiedzenie katolickiej katedry św. Dionizego Areopagity. Następnie zwiedzimy Muzeum Narodowe, gdzie zobaczymy m.in.: sztukę prehistoryczną – skarby Myken z domniemanego grobu Agamemnona, rzeźby greckie od VIII w. p.n.e. do IV w. p.n.e., posąg Posejdona z Artemizjonu. Obok Akropolu znajduje się wzgórze Aresa zwane Areopagiem, gdzie przemawiał św. Paweł do Ateńczyków. Spacer agorą grecką i rzymską oraz najstarszą dzielnicą Aten – Plaka. Zobaczymy parlament. W trakcie przejazdu na Peloponez – krótki postój przy Kanale Korynckim łączącym Morze Egejskie z Morzem Jońskim. Obiadokolacja i nocleg w hotelu na Peloponezie.

DZIEŃ 6 – 30.09

Śniadanie. Przejazd do Koryntu – zwiedzanie pozostałości doryckiej świątyni Apollina i ruin starożytnego miasta. Na zrekonstruowanej agorze zobaczymy marmurowe podium – bemę, z której przemawiał św. Paweł. Msza Św. Przejazd do Myken – kolebki jednej z najstarszych cywilizacji. Tu zwiedzimy grobowce kopułowe, Akropol Mykeński, Bramę Lwic i Muzeum Narodowe. Przejazd do Nafplio – malowniczego nadmorskiego miasteczka – pierwszej stolicy niepodległej Grecji. Następnie udamy się do Epidauros, w którym zobaczymy antyczny amfiteatr z IV w. z widownią mieszczącą ponad 14 tysięcy widzów. Ponadto: ruiny Sanktuarium boga medycyny starożytnych Greków – Asklepiosa oraz muzeum sztuki lekarskiej, w którym zobaczymy narzędzia medyczne używane w starożytności. Powrót do hotelu na obiadokolację i nocleg.

DZIEŃ 7-8 – 01-02.10

Wypoczynek nad Morzem Egejskim. Możliwość korzystania z lokalnych atrakcji oraz wycieczek fakultatywnych (płatnych dodatkowo). Każdego dnia śniadania i obiadokolacje.

DZIEŃ 9 – 03.10

Śniadanie. Dalszy wypoczynek. Transfer na lotnisko do Aten. Lot powrotny. Zakończenie wyjazdu.

TERMIN: 25.09-03.10.2020

CENA: 3880 ZŁ + 160 EUR

ZAPEWNIAMY:

• komfortowy przejazd na całej trasie,

• przelot wraz z opłatami lotniskowymi

• 8 noclegów w hotelach ***, pokoje 2-3 osobowe z łazienkami

• 8 śniadań, 8 obiadokolacji

• opiekę i informację turystyczną pilota

• ubezpieczenie KL + Assistance wraz z KL chorób przewlekłych do 20 000 € i NNW do 15 000 zł i do 10 000 zł w PL

• bilety wstępu i inne wydatki związane z realizacją programu, opłatę na TFG

UWAGI:

• wyjazd pielgrzymkowy z opieką duchową kapłana i możliwością uczestnictwa w codziennych Mszach św.

• program jest ramowy i może ulec drobnym zmianom, dokument niezbędny do wyjazdu: paszport lub dowód osobisty