Fatima i Santiago de Compostela

PORTO · BRAGA · SANTIAGO DE COMPOSTELA · COIMBRA · BATALHA · FATIMA · ALJUSTREL · ALCOBAÇA · NAZARE· LIZBONA · ALMADA

TERMIN:  13.09 – 20.09.2020

CENA: 3480zł + 90€

PROGRAM RAMOWY 8 DNI

DZIEŃ 1

Zbiórka uczestników na lotnisku. Odprawa biletowo-bagażowa. Wylot o godz. 20:05.

Przylot do Lizbony o godz. 23:15. Przejazd na nocleg.

DZIEŃ 2

Śniadanie.

Przejazd do Lizbony. Zwiedzanie miasta – wieża Belem, replika samolotu Fairey IIID, mozaika Róży Wiatrów, pomnik Odkrywców, klasztor Hieronimitów. Czas wolny. Przejazd inżynieryjnym arcydziełem – mostem 25 Kwietnia przez rzekę Tag, do miejscowości Almada. Zwiedzanie Sanktuarium Chrystusa Króla. Z podstawy postumentu roztacza się wspaniała panorama Lizbony. Nawiedzimy katedrę oraz kościół pw. św. Antoniego. Zobaczymy tereny, gdzie odbyła się wystawa światowa Expo w 1998 r. Przejazd do Bragi na obiadokolację i nocleg.

DZIEŃ 3

Śniadanie.

Przejazd na zwiedzanie Bragi: katedra, dawny pałac biskupi oraz zobaczymy (z zewnątrz) wznoszące się na wzgórzu – Sanktuarium Chrystusowe Bom Jesus. Przejazd do Porto, położonego malowniczo na wzgórzu, nad rzeką Douro. Zwiedzimy m.in. muzeum w dawnym kościele św. Franciszka oraz katedrę. Spacer po starej dzielnicy Ribeira. Udamy się także kolejką nad ocean. Czas wolny. Powrót na obiadokolację i nocleg.

DZIEŃ 4

Śniadanie.

Przejazd do Santiago de Compostela. Udamy się do Sanktuarium św. Jakuba Apostoła. Zwiedzanie romańskiej katedry, w której na szczególną uwagę zasługuje wejście główne, z widniejącą na nim ok. setką figur. Na barokowej fasadzie katedry, usytuowany jest posąg św. Jakuba, a w krypcie pod ołtarzem głównym zlokalizowany jest grób Apostoła. Pobyt na starym mieście. Następnie przejście fragmentu ostatniego etapu słynnego szlaku pielgrzymkowego El Camino. Powrót na obiadokolację i nocleg.

DZIEŃ 5

Śniadanie. Przejazd do Aveiro, malowniczego, portowego miasteczka położonego nad Oceanem Atlantyckim. Wielką atrakcją miasteczka są elewacje domów wyłożone ceramicznymi płytkami Azuleios. Do najpiękniejszych zabytków miasta należą: Klasztor Convento de Jesus z XV w. mieszczący Museu, de Aveiro, barokowa katedra Sao Domingos oraz wspaniały ogród Parque Dom Infante Pedro. Przejazd do Coimbry, dawnej stolicy Portugalii położonej nad rzeką Mondego, na styku gór Serra da Estrela. Coimbra słynna jest przede wszystkim z najstarszego w Portugalii, bo założonego w 1290 r. uniwersytetu. Zobaczymy: starówkę, wieżę zegarową Torre, arkadowe budynki Sala Grande dos Actos, w których odbywają się uroczystości akademickie. Czas wolny. Przejazd na obiadokolację i nocleg do Fatimy.

DZIEŃ 6

Śniadanie. Przejazd do Fatimy. Nawiedzenie Sanktuarium Maryjnego wybudowanego w miejscu objawień Matki Bożej. Zobaczymy Bazylikę Matki Boskiej Różańcowej, kaplicę Objawień, kościół Trójcy Przenajświętszej, wystawę „Światło i Pokój”, gdzie

gromadzone są dary i wota dla Matki Bożej Fatimskiej, pomniki papieży Jana Pawła II i Pawła VI, betonowy fragment muru berlińskiego – pamiątka Bożej interwencji w upadku komunizmu, zapowiedzianego w Fatimie. Droga Krzyżowa. Następnie przejazd do wioski Aljustrel – zwiedzanie miejsc związanych z życiem Hiacynty, Franciszka i Łucji. Powrót do Sanktuarium. Czas wolny. Obiadokolacja, po której udział w wieczornej procesji światła. Nocleg.

DZIEŃ 7

Śniadanie. Przejazd na zwiedzanie klasztoru Matki Bożej Zwycięskiej w Batalha – arcydzieła stylu gotyckiego.Podziwiać będziemy kaplicę fundatorów, krużganki królewskie, kapitularz, niedokończone kaplice, Grób Nieznanego Żołnierza i refektarz. Przejazd do Alcobaça. Nawiedzimy klasztor Santa Maria de Alcobaça. Zobaczymy także komnaty królewskiez licznymi posągami królów portugalskich i cennymi polichromiami. Przejazd do Nazare – wizyta w pięknym kurorcie położonym na wybrzeżu Atlantyku, między skalistym Cabo Carvoeiro i Cabo Mondego. Według legendy nazwa miejscowości pochodzi od figury Matki Boskiej, którą do miasta w IV wieku przywiózł z Nazaretu pewien mnich. Krótkie zwiedzanie: barokowy kościół Nossa Senhora da Nazaré, mała kaplica Ermida da Memória. Czas wolny. Powrót na obiadokolację, po której udział w wieczornej procesji światła. Nocleg.

DZIEŃ 8

Śniadanie. Przejazd do Lizbony na lotnisko. Odprawa. Wylot o godz. 14:15. Przylot do Warszawy o godz. 19:10. Zakończenie pielgrzymki.

TERMIN:  13 – 20.09.2020

CENA: 3480zł + 90€

ZAPEWNIAMY:

 • komfortowy przejazd na całej trasie
 • przelot wraz z opłatami lotniskowymi
 • 7 noclegów w hotelach **/*** pokoje 2-os. z łazienkami
 • 7 śniadań, 6 obiadokolacji
 • opiekę i informację turystyczną pilota
 • ubezpieczenie KL+ Assistance wraz z KL chorób przewlekłych do 20 000 € i NNW do 2000 €, do 10 000 zł w RP
 • bilety wstępu do zwiedzanych obiektów, przewodników

lokalnych oraz inne wydatki związane z realizacją programu

 • opłatę na TFG

UWAGI:

 • wyjazd o charakterze pielgrzymkowym z opieką duchową kapłana i możliwością uczestnictwa w Mszach Świętych
 • program jest ramowy i może ulec drobnym zmianom
 • dokument dowód osobisty lub paszport
 • transfer z miejsca zbiórki na lotnisko i z powrotem płatny dodatkowo